Wiarygodność sprawozdań finansowych a wartość godziwa

Autor

  • Jolanta Bodzianny Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
  • Dominika Markiewicz-Rudnicka Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

DOI:

https://doi.org/10.29015/cerem.98

Słowa kluczowe:

cechy jakościowe informacji sprawozdawczej, wiarygodność, wartość godziwa, wartości szacunkowe

Abstrakt

Sprawozdania finansowe – tworzone w ramach rachunkowości – są sporządzane według określonych zasad, z zachowaniem wyznaczonych cech jakościowych. Dążenie to ma na celu przygotowanie informacji sprawozdawczej, która będzie użyteczna dla  odbiorcy sprawozdania- a informacja użyteczna to taka, która jest wiarygodna. Jednakże należy podkreślić, że w praktyce gospodarczej wiele wątpliwości budzi zachowanie  wiarygodności – w przypadku, gdy Międzynarodowe Standardy Rachunkowości dopuszczają prezentację w sprawozdaniu finansowym wartości szacunkowych oraz gdy coraz częściej odchodzi się od zasady ostrożnej wyceny na rzecz wyceny w wartości godziwej. Celem artykułu jest wskazanie jak tendencje zachodzące we współczesnej rachunkowości wpływają na problem zapewnienia wiarygodności informacji sprawozdawczej czego wyrazem stały się nowe cechy jakościowe. W artykule  starano się wykazać jak zmieniające się warunki gospodarowania, zmiana rachunkowości z ujęcia retrospektywnego na prospektywne  może wpływać na zagrożenie zachowania wiarygodności informacji sprawozdawczych.

Bibliografia

Ignatowski R (2007) , Dokąd zmierzamy, czyli wizja rozwoju rachunkowości jako nauki i zawodu [w:] Rachunkowość wczoraj, dziś i jutro, SKwP, Warszawa.

Gawrat M. (2012), Wartość godziwa nowa zasada wyceny [w:] Za i przeciw wartości godziwej w rachunkowości. Teoretyczne aspekty wartości godziwej, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice.

Gierusz J (2011)., Wyceny pozwalają manipulować wynikiem, http://www.gierusz.com.pl/_upload/file/accountica/nev/Accountica26pl.pdf, [2014.11.04].

Gos W (2008)., Szacunek jako parametr wartości aktywów i pasywów, [w:] Sprawozdawczość i rewizja finansowa, Kraków.

Helin A., Wycena według wartości godziwej – przyczyna kryzysu finansowego czy też jego miernik?www.podatkirachunkowosc.bdo.pl,[ 2012.09.07].

Hendriksen E.,A., Van Breda F.,M. (2002), Teoria rachunkowości, Wyd. PWN, Warszawa.

Kaczmarczyk A. (2005), Rzetelność i wiarygodność informacji sprawozdawczej, [w:] Sprawozdawczość i rewizja finansowa w procesie poprawy bezpieczeństwa obrotu gospo-darczego, wyd. Centrum Rozwoju i Promocji Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków.

Kaczmarczyk A. (2008) , Jakość informacji sprawozdawczej a projekt Międzynarodowego Standardu Rachunkowości dla małych i średnich przedsiębiorstw, [w:] Aksjomaty i para-dygmaty rachunkowości, Prace Naukowe AE nr 1199, Wrocław.

Karmańska A. (2009), Wartość ekonomiczna w systemie informacyjnym rachunkowości finansowej, Difin, Warszawa

Krupa M. (2013), Wartość godziwa według MSSF 13, czyli zmiany od 2013 r. http://www.portalfk.pl/nowosci/wartosc-godziwa-wedlug-mssf-13-czyli-zmiany-od-2013-r-282656 [22.06.2014].

Micherda B. (2003), Rachunkowość w kreowaniu wiarygodnego obrazu działalności gospodarczej dla menadżera, [w:] Sprawozdawczość i rewizja finansowa w procesie podnoszenia kwalifikacji kadry menadżerskiej, Wyd. AE, Kraków.

Takáts G. (2007), Jak można ustalić wartość godziwą, Biuletyn Rachunkowości i Finansów nr 24 , Warszawa.

Walińska E. (2007), Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Ogólne zasady pomiaru i prezentacji pozycji bilansu i rachunku wyników, wyd. Oficyna, Kraków.

Wyczółkowska D., Ocena i odpowiedź na ryzyko w obecnej sytuacji gospodarczej, www.instytutrewizjifinansowej.pl/biuletyn/IRF/biuletyn-bdo-rewizja-finansowa/Badanie-w-praktyce/ocena-i-odpowiedz-na-ryzyko-w-obecnej-sytuacji-gospodarczej1756.html[15.05.2014].

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości DzU nr 121, poz. 591 z późn. zm.

Pobrania

Numer

Dział

Artykuły